Kayseri Mobil Uygulama Geliştirme

Hayalindeki Mobil Uygulama App Store ve Google Playde

Kayseri Mobil Uygulama

Kayseri Mobil uygulamaların popülaritesi artmaya devam etti. Pazar araştırma firması Carter’a göre, 2013’te 102 milyar uygulama indirildi (%91’i ücretsiz), ancak yine de 2012’de 18 milyar dolardan %44,4 artarak 26 milyar dolar üretecekler. Analiz Raporu, uygulama işinin Avrupa Birliği’nde yılda 10 milyar ₺’den fazla gelir elde ederken, uygulama pazarındaki büyüme nedeniyle 28 AB ülkesinde 529.000’den fazla istihdam yaratılmıştır. Mobil uygulamalar, çoğunlukla PC’lerde bulunan koordineli programlama sistemlerinden uzaklaşıyor. Her şey eşit olduğunda, her uygulama bir oyun, sayı hesaplayıcı veya mobil web taraması gibi sınırlı ve yalıtılmış bir kullanışlılık sağlar. İlk cep telefonlarının kısıtlı ekipman varlıkları nedeniyle uygulamaların birden fazla görevi yerine getirmekten kaçınmış olabileceği gerçeğine rağmen, alıcıların cihazlarının yapabileceklerini kendi elleriyle seçmelerine izin verdiği için, bunların açıklığı çekici kaliteleri için şu anda çok önemlidir.

Mobil Uygulama Nedir?

En yaygın olarak uygulama olarak bilinen bir mobil uygulama, örneğin bir akıllı telefon veya tablet PC gibi bir cep telefonunda çalışması amaçlanan bir tür uygulama yazılımıdır. Mobil uygulamalar genellikle müşterilere PC’lerde bulunanlarla karşılaştırılabilir yönetimler sağlamaya hizmet eder. Uygulamalar, genellikle sınırlı kapasiteye sahip küçük, bireysel yazılım birimleridir. Uygulama programlamanın bu şekilde kullanılması başlangıçta Apple Inc. Tarafından savunulmuştur, ayrıca iPhone, iPad ve iPod Touch için çok sayıda kullanım sunan App Store’dur. Masaüstü bilgisayarlara yönelik uygulamaların aksine, mobil uygulamalar birleşik yazılım sistemlerinden uzaklaşır. Her şey eşit olduğunda, her çok yönlü uygulama, ayrılmış ve kısıtlı fayda sağlar. Örneğin, bir oyun, bir sayı kırıcı veya taşınabilir bir internet tarayıcısı olma eğilimindedir. Candy Crush Saga, The Sims Mobile, Aramızda! ve Subway Surfers,… bu süreçlerle çalışan mobil uygulama örnekleridir.

İlk mobil uygulama, e-posta, takvim, borsa, listelemeler ve hava durumu bilgileri dâhil olmak üzere küresel ağ üzerinde genel amaçlı bilgi ve bilgi hizmetleri sağladı. Bununla birlikte, mobil cihaz kullanıcılarının talebi, mobil uygulamayı geliştirme yeteneğinin yanı sıra mobil oyunlar, fabrika otomasyonu, GPS, . Günümüzde pek çok hizmet, takip, bilet satın alma ve hatta mobil tıbbi hizmetler için konum belirleme ve internet bankacılığı gibi mobil uygulama teknolojisinin yardımına ihtiyaç duyuyor.

En kolay mobil uygulamalar, PC tabanlı uygulamaları alır ve bunları bir mobil cihaza taşır. Mobil uygulamalar geliştikçe, bu strateji oldukça yetersizdir. Daha modern bir metodoloji, açıkça mobil ortam için büyümeyi, kısıtlamalarından ve faydalarından yararlanmayı içerir. Örneğin, istemci bilgisayar kullanmak gibi bir alana bağlı olmadığı sürece, işlevsel alan tabanlı vurguları karakteristik olarak en erken aşamadan başlayarak mobile yönelik olarak çalışılan uygulamalar. Uygulamalar üç genel kategoriye ayrılır: yerel uygulamalar, web uygulamaları ve hibrit uygulamalar.

Yerel Uygulamalar

Yerel mobil uygulama, Android veya IOS gibi belirli bir tür cihaz platformu için özel bir kodlama dili kullanılarak oluşturulduğu ve geliştirildiği uygulama türüdür. Yerel bir uygulama oluşturmak için geliştiriciler tarafından seçilen kodlama diline cihaz platformu tarafından erişim verilmelidir. Bu kategori için tipik uygulama özellikleri çevrimdışı mobil oyunlar, sözlük uygulamaları vb. olabilir. Yerel uygulamaların ana avantajı, üstün ve muhteşem kullanıcı deneyimidir. Her şey düşünüldüğünde, bunları oluşturan tasarımcılar yerel UI cihazlarını kullanır. Kapsamlı bir API yelpazesine erişim, benzer şekilde, geliştirme çalışmasını hızlandırmaya yardımcı olur ve uygulama kullanımının sınırlarını genişletir. Yerel uygulamalar, uygulama mağazalarından indirilmeli ve doğrudan cihazlara tanıtılmalıdır. Bu nedenle öncelikle ciddi bir dağıtım sürecinden geçmeleri gerekiyor.

Normalde, oyunda, kullanıcının oyunu internet bağlantısı olmadan oynayabilmesi için tüm görüntüler, sesler ve seviyeler indirilir (bazı oyunlar, oturum açmanız, içeride ürün satın almanız veya satmanız gerektiğinden internet bağlantınızın olmasını gerektirir. Veya çevrimiçi oyunlar oldukları için). Yerel mobil uygulamanın herkesin bildiği bir başka yaygın örneği de Facebook’tur. Hibrit Uygulamaya Karşı Yerel Uygulamaya Karşı Web Uygulaması: Hangisini tercih etmek en iyisidir?

İnternet Uygulamaları

Web uygulamaları, yerel mobil uygulamalara uygun olarak devam eden ve mobil cihazlarda çalışan yazılım uygulamalarıdır. Ancak, yerel uygulamalar ile web uygulamaları arasında kritik farklılıklar vardır. Yeni başlayanlar için, web uygulamaları çalıştırmak için tarayıcıları kullanır ve genellikle CSS, HTML5 veya JavaScript ile yazılır. Bu tür uygulamalar, istemciyi URL’ye yönlendirir ve ardından onlara uygulamayı tanıtma seçeneği sunar. Sonuç olarak, web uygulamaları, istemcileri gelecekte görüntülemek üzere bu tür sayfalara bir yer imi koymaya zorlar. En az belleğe ihtiyaç duymalarının nedeni budur. 

 

Web uygulamaları, yerel uygulamalarla karşılaştırıldığında aynı düzenleme yöntemini gerçekleştirir, ancak mobil cihazınızdaki bir web sitesi tarayıcısı aracılığıyla erişilir. Kodu indirme ve cihazınıza yükleme açısından bağımsız uygulamalar değildirler. Kullanıcı ara yüzlerini müşterinin cihazına göre ayarlayan gerçekten duyarlı web siteleridir. Gerçeği söylemek gerekirse, bir web uygulamasını “yükleme” seçeneğinin üzerinden geçtiğinizde, genellikle temelde site URL’sini cihazınıza yer imlerine ekler. Mobil uygulama ve Web uygulaması: Farklı olan nedir?

Hibrit Uygulamalar

Hibrit Uygulama, mobil web ve yerel uygulamanın avantajlarını birleştirir. Mobil WebView üzerinde çalışan HTML, CSS ve Javascript kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak Hibrit Uygulama, cihazın yakalama, GPS, titreşim vb. özelliklerinden yararlanmaya devam edebilir.

Bunlar, yerel uygulamalara çok benzeyen web uygulamalarıdır. Bir ana ekran uygulama sembolüne, duyarlı tasarıma, hızlı performansa ve hatta bağlantısız çalışma seçeneğine sahip olabilirler, ancak bunlar gerçekten yerel görünmek için yapılmış web uygulamalarıdır.

Hibrit uygulamalar, platformlar arası bir çerçeveye dayalı olarak yazılacaktır: Cordova, Phonegap, Ionic… Bu çerçevenin sağladığı API aracılığıyla Javascript biçiminde mobilin işlevlerini arayacağız. Yalnızca bir kez yazmanız yeterlidir, bu çerçeveler bu uygulamayı otomatik olarak Android ve iOS için kurulum dosyalarına çevirecektir. İşlemi çok ağır olmayan ve cihazın işlevselliğinden faydalanması gereken bazı uygulamalar bu geliştirme yöntemini seçecektir. Hibrit bir uygulama oluşturmak, yerel bir uygulamadan çok daha hızlı ve pratiktir. Buna göre, bu tür bir mobil uygulamanın işlevi, yerel olandan çok farklı değildir – bu, hibrit bir uygulama oluşturmanın makul olduğunu gösteren bir özelliktir. Hızlı yüklenirler, web hızının düşük olduğu ülkelerde kullanım için idealdirler ve müşterilere tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunarlar. Sonunda, tek bir kod tabanı kullandıkları için, yetişmesi gereken önemli ölçüde daha az kod vardır.

Platformlar Arası Uygulamalar

Bu platformlar arası uygulamaların amacı, her mobil platform için çeşitli yerel diller yazarken hibrit performans sorununu ve maliyet sorununu çözmektir. Hibrit uygulamaları ve Çapraz platform uygulamalarını sık sık karıştırsak da aslında tamamen farklıdırlar. Belki de aralarındaki tek ortak özellik, kaynak kodunu paylaşabilmeleridir. Programcıların yalnızca bir kez programlaması ve her farklı platforma karşılık gelen birçok Yerel uygulama sürümünü derlemesi veya çevirmesi gerekir.

Platformlar arası uygulama projelerini yürütmek için en önemli araç, Çapraz platform çerçeveleridir. Orada birçok platformlar arası çerçeve var. Her türün farklı güçlü ve zayıf yönleri olacaktır. Uygulamayı oluşturma hedefine bağlı olarak, programcı uygun bir çerçeve seçecektir.

Kayseri Mobil Uygulama Türleri

Oyun Uygulamaları

Bu, taşınabilir uygulamaların en ünlü sınıflandırmasıdır. Telefonlarına oyun yükleyen müşterilerin sayısını görseniz şaşırırsınız. Kuruluşlar, özellikle kazançlı bir pazar olduğundan, oyunları ve iyi bilinen sabit oyunların mobil versiyonlarını yapmak için büyük miktarda zaman ve varlık yatırımı yapıyor/kullanıyor. Sensor Tower’ın yeni bir raporuna göre mobil oyun indirmeleri, Google Play’de en çok indirilen ikinci kategoriden yaklaşık 7 kat daha fazla olan 12 milyara ulaşıyor. 2020 yılında indirilen toplam mobil uygulama içinde mobil oyunların payı %40’a ulaşacaktır. İndirilen tüm uygulamalardan gündelik oyunların %84’ü indirildi ve geri kalanı temel oyun mobil uygulamalarına harcandı. Candy Crush Saga veya Angry Birds gibi en iyi mobil oyunlar dünyanın her yerinde tanınır hale geldi.

Eğitim Uygulamları

Bu kategori, müşterilerin yeni yetenekler ve bilgiler edinmelerine yardımcı olan taşınabilir uygulamaları içerir. Örneğin, dil öğrenme uygulamaları gibi, müşterilere öğrenmede aradıkları uyarlana bilirliği sağladıklarından şaşırtıcı bir şekilde ana akım haline geldi. Eğitici oyun uygulamaları, gençler için bulunmaz bir aparattır. Çok sayıda eğitim uygulaması, onları öğretim süreçlerini daha iyi hale getirmek veya kendilerini daha fazla öğretmek için kullanan eğitimciler arasında da ünlü hale gelir.
Bu uygulamalar, günümüzde çok büyük bir pazar payına sahiptir, çünkü bireyler, çok sayıda karmaşık görevi aceleyle gerçekleştirmek için akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanmaya giderek daha fazla eğilimlidir. Örneğin uygulamalar, bilet rezervasyonu yapma, mesaj gönderme veya iş ilerlemelerini takip etme konusunda onlara yardımcı olabilir. İş uygulamaları, müşterilerin ofis yazıcıları için yeni kartuş satın almaktan başka bir ofis müdürünü görevlendirmeye kadar çok çeşitli görevleri tamamlamasına izin verdiği için karlılığı artıracak ve maliyetleri sınırlayacak şekilde donatılmıştır.

E-Ticaret Uygulamaları

Amazon veya eBay gibi en ünlü alışveriş uygulamaları, çalışan asistan formlarının deneyimini mobil kullanıcılarına sunuyor. Mobil ticaret uygulamaları, müşterilere ideal bir alışveriş deneyimi için birçok tutarlı taksit stratejisinin yanı sıra ürünlere avantajlı giriş sağlar.

Yaşam Tarzı Uygulamaları

Uygulamaların bu genel sınıflandırması, alışveriş, stil, sanal soyunma odaları, egzersiz, flört ve diyet uygulamalarını kapsar. Bu uygulamalar temelde bireysel yaşam biçiminin farklı bölümleri etrafında toplanmaktadır.

Eğlence Uygulamları

Bu uygulamalar, müşterilerin web ‘de video içeriği aktarmasına, fırsat aramasına, konuşmasına veya içerik izlemesine izin verir. Facebook veya Instagram gibi çevrimiçi medya uygulamaları inanılmaz modellerdir. Ek olarak, Netflix veya Amazon Prime Video gibi akış uygulamaları, dünyanın her yerindeki müşteriler tarafından hayal edilemeyecek kadar iyi bilinir hale geldi. Bu uygulamalar, mobil kullanıcılarına, kullanıcıların talebini karşılamak için sürekli modifikasyonun yanı sıra, eğlendirme yöntemlerinin çeşitli biçimleri ve sürümleri ile yardımcı olur.

Seyahat Uygulamaları

Bu sınıflandırmanın arkasındaki temel düşünce, müşterilerin sorunsuz bir şekilde seyahat etmelerine yardımcı olmaktır. Seyahat uygulamalarının kullanıcıları, çok yararlı talimatlar, rehberlik ve tercihler almak için bir cep telefonunu veya tableti bir hareket günlüğü durumuna çevirebilir. Turistlerin büyük bir kısmı, uygulamaları potansiyel çıkarları için nasıl kullanacaklarını bilen dikkatli, sağgörülü gezginlerdir. 

Yardımcı Uygulamlar

Bunlar o kadar açık ki, kullandığımızı bile anlayamıyoruz. Aslında, yardımcı program uygulamaları tipik olarak en kısa kullanıcı oturum sürelerine sahiptir – kişiler bunları işleri tamamlamak ve daha sonra ilerlemek için kullanır. En yaygın yardımcı uygulama türleri, standartlaştırılmış tanımlama tarayıcıları, izleyiciler veya tıbbi hizmet uygulamalarıdır. 

Call Now Button