Youbuton Mobil Uygulama Geliştirme

Hayalindeki Mobil Uygulama

 App Store ve Google Play’de

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir ?

Mobil uygulama geliştirme, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar için yazılım uygulamaları oluşturma sürecidir. Bu uygulamalar, kullanıcıların cihazlarını çeşitli amaçlar için kullanmasını sağlar. Örneğin, oyun oynamak, sosyal medyaya erişmek, alışveriş yapmak, haber okumak, navigasyon yapmak veya iş uygulamaları kullanmak gibi. Mobil uygulama geliştirme, çeşitli yazılım dilleri ve geliştirme araçları kullanılarak yapılabilir. En yaygın kullanılan yazılım dilleri arasında Java, Kotlin, Swift, Objective-C, Python ve C++ bulunur. Geliştirme araçları arasında Android Studio, Xcode, Visual Studio Code ve AppCode bulunur. Mobil uygulama geliştirme, günümüzde oldukça popüler bir meslektir. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte, mobil uygulamalara olan talep de artmıştır. 

Kendinize Ait Mobil Uygulamanız Olsun İster Misiniz?

Youbuton Mobil Uygulama Çeşitleri

Yerel Mobil Uygulama

Yerel mobil uygulama, Android veya IOS gibi belirli bir tür cihaz platformu için özel bir kodlama dili kullanılarak oluşturulduğu ve geliştirildiği uygulama türüdür. Yerel bir uygulama oluşturmak için geliştiriciler tarafından seçilen kodlama diline cihaz platformu tarafından erişim verilmelidir. Bu kategori için tipik uygulama özellikleri çevrimdışı mobil oyunlar, sözlük uygulamaları vb. olabilir. Yerel uygulamaların ana avantajı, üstün ve muhteşem kullanıcı deneyimidir. Her şey düşünüldüğünde, bunları oluşturan tasarımcılar yerel UI cihazlarını kullanır. Kapsamlı bir API yelpazesine erişim, benzer şekilde, geliştirme çalışmasını hızlandırmaya yardımcı olur ve uygulama kullanımının sınırlarını genişletir. Yerel uygulamalar, uygulama mağazalarından indirilmeli ve doğrudan cihazlara tanıtılmalıdır. Bu nedenle öncelikle ciddi bir dağıtım sürecinden geçmeleri gerekiyor.

Normalde, oyunda, kullanıcının oyunu internet bağlantısı olmadan oynayabilmesi için tüm görüntüler, sesler ve seviyeler indirilir (bazı oyunlar, oturum açmanız, içeride ürün satın almanız veya satmanız gerektiğinden internet bağlantınızın olmasını gerektirir. Veya çevrimiçi oyunlar oldukları için). Yerel mobil uygulamanın herkesin bildiği bir başka yaygın örneği de Facebook’tur. Hibrit Uygulamaya Karşı Yerel Uygulamaya Karşı Web Uygulaması: Hangisini tercih etmek en iyisidir?

 
 

Youbuton İnternet Uygulamaları

İnternet Uygulamaları

Web uygulamaları, yerel mobil uygulamalara uygun olarak devam eden ve mobil cihazlarda çalışan yazılım uygulamalarıdır. Ancak, yerel uygulamalar ile web uygulamaları arasında kritik farklılıklar vardır. Yeni başlayanlar için, web uygulamaları çalıştırmak için tarayıcıları kullanır ve genellikle CSS, HTML5 veya JavaScript ile yazılır. Bu tür uygulamalar, istemciyi URL’ye yönlendirir ve ardından onlara uygulamayı tanıtma seçeneği sunar. Sonuç olarak, web uygulamaları, istemcileri gelecekte görüntülemek üzere bu tür sayfalara bir yer imi koymaya zorlar. En az belleğe ihtiyaç duymalarının nedeni budur. 

Web uygulamaları, yerel uygulamalarla karşılaştırıldığında aynı düzenleme yöntemini gerçekleştirir, ancak mobil cihazınızdaki bir web sitesi tarayıcısı aracılığıyla erişilir. Kodu indirme ve cihazınıza yükleme açısından bağımsız uygulamalar değildirler. Kullanıcı ara yüzlerini müşterinin cihazına göre ayarlayan gerçekten duyarlı web siteleridir. Gerçeği söylemek gerekirse, bir web uygulamasını “yükleme” seçeneğinin üzerinden geçtiğinizde, genellikle temelde site URL’sini cihazınıza yer imlerine ekler. Mobil uygulama ve Web uygulaması: Farklı olan nedir?

Youbuton Hibrit Uygulamalar

E-Ticaret Uygulamaları

Hibrit Uygulama, mobil web ve yerel uygulamanın avantajlarını birleştirir. Mobil WebView üzerinde çalışan HTML, CSS ve Javascript kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak Hibrit Uygulama, cihazın yakalama, GPS, titreşim vb. özelliklerinden yararlanmaya devam edebilir.

Bunlar, yerel uygulamalara çok benzeyen web uygulamalarıdır. Bir ana ekran uygulama sembolüne, duyarlı tasarıma, hızlı performansa ve hatta bağlantısız çalışma seçeneğine sahip olabilirler, ancak bunlar gerçekten yerel görünmek için yapılmış web uygulamalarıdır.

Hibrit uygulamalar, platformlar arası bir çerçeveye dayalı olarak yazılacaktır: Cordova, Phonegap, Ionic… Bu çerçevenin sağladığı API aracılığıyla Javascript biçiminde mobilin işlevlerini arayacağız. Yalnızca bir kez yazmanız yeterlidir, bu çerçeveler bu uygulamayı otomatik olarak Android ve iOS için kurulum dosyalarına çevirecektir. İşlemi çok ağır olmayan ve cihazın işlevselliğinden faydalanması gereken bazı uygulamalar bu geliştirme yöntemini seçecektir. Hibrit bir uygulama oluşturmak, yerel bir uygulamadan çok daha hızlı ve pratiktir. Buna göre, bu tür bir mobil uygulamanın işlevi, yerel olandan çok farklı değildir – bu, hibrit bir uygulama oluşturmanın makul olduğunu gösteren bir özelliktir. Hızlı yüklenirler, web hızının düşük olduğu ülkelerde kullanım için idealdirler ve müşterilere tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunarlar. Sonunda, tek bir kod tabanı kullandıkları için, yetişmesi gereken önemli ölçüde daha az kod vardır.

 
 

Youbuton Platformlar Arası Uygulamalar

Platformlar Arası Uygulamalar

Bu platformlar arası uygulamaların amacı, her mobil platform için çeşitli yerel diller yazarken hibrit performans sorununu ve maliyet sorununu çözmektir. Hibrit uygulamaları ve Çapraz platform uygulamalarını sık sık karıştırsak da aslında tamamen farklıdırlar. Belki de aralarındaki tek ortak özellik, kaynak kodunu paylaşabilmeleridir. Programcıların yalnızca bir kez programlaması ve her farklı platforma karşılık gelen birçok Yerel uygulama sürümünü derlemesi veya çevirmesi gerekir.

Platformlar arası uygulama projelerini yürütmek için en önemli araç, Çapraz platform çerçeveleridir. Orada birçok platformlar arası çerçeve var. Her türün farklı güçlü ve zayıf yönleri olacaktır. Uygulamayı oluşturma hedefine bağlı olarak, programcı uygun bir çerçeve seçecektir.

Oyun Uygulamaları​

Bu, taşınabilir uygulamaların en ünlü sınıflandırmasıdır. Telefonlarına oyun yükleyen müşterilerin sayısını görseniz şaşırırsınız. Kuruluşlar, özellikle kazançlı bir pazar olduğundan, oyunları ve iyi bilinen sabit oyunların mobil versiyonlarını yapmak için büyük miktarda zaman ve varlık yatırımı yapıyor/kullanıyor.

Eğitim Uygulamları

Bu kategori, müşterilerin yeni yetenekler ve bilgiler edinmelerine yardımcı olan taşınabilir uygulamaları içerir. Örneğin, dil öğrenme uygulamaları gibi, müşterilere öğrenmede aradıkları uyarlana bilirliği sağladıklarından şaşırtıcı bir şekilde ana akım haline geldi. Eğitici oyun uygulamaları, gençler için bulunmaz bir aparattır.

Eğlence Uygulamları

Bu uygulamalar, müşterilerin web ‘de video içeriği aktarmasına, fırsat aramasına, konuşmasına veya içerik izlemesine izin verir. Facebook veya Instagram gibi çevrimiçi medya uygulamaları inanılmaz modellerdir.Ek olarak, Netflix veya Amazon Prime Video gibi akış uygulamaları, dünyanın her yerindeki müşteriler tarafından hayal edilemeyecek kadar iyi bilinir hale geldi.

E-Ticaret Uygulamaları​

Uygulamaların bu genel sınıflandırması, alışveriş, stil, sanal soyunma odaları, egzersiz, flört ve diyet uygulamalarını kapsar. Bu uygulamalar temelde bireysel yaşam biçiminin farklı bölümleri etrafında toplanmaktadır. Amazon veya eBay gibi en ünlü alışveriş uygulamaları, çalışan asistan formlarının deneyimini mobil kullanıcılarına sunuyor.

Seyahat Uygulamaları

Bu sınıflandırmanın arkasındaki temel düşünce, müşterilerin sorunsuz bir şekilde seyahat etmelerine yardımcı olmaktır. Seyahat uygulamalarının kullanıcıları, çok yararlı talimatlar, rehberlik ve tercihler almak için bir cep telefonunu veya tableti bir hareket günlüğü durumuna çevirebilir.

Yardımcı Uygulamlar

Aslında, yardımcı program uygulamaları tipik olarak en kısa kullanıcı oturum sürelerine sahiptir - kişiler bunları işleri tamamlamak ve daha sonra ilerlemek için kullanır. En yaygın yardımcı uygulama türleri, standartlaştırılmış tanımlama tarayıcıları, izleyiciler veya tıbbi hizmet uygulamalarıdır. 

Youbuton Prodüksiyon Hizmetlerine Göz Attınız Mı?

Call Now Button